Kopi Luwak – Najdroższa kawa świata.

Kopi Luwak – Najdroższa kawa świata.

Najdroższa kawa świata, kopi luwak. Za jej kilogram trzeba zapłacić nawet tysiąc euro. Co warto o niej wiedzieć?

Zwykle za kilogram dobrej kawy płacimy kilkadziesiąt złotych. Istnieje jednak gatunek warty nawet 1000 euro za 1000 gramów!
To najdroższa kawa świata, zwana inaczej kopi luwak. Dowiedzmy się zatem, co świadczy o jej wyjątkowości, w jaki sposób się ją pozyskuje. Co takiego ma w sobie najdroższa kawa świata?

Kawa Kopi Luwak

Kopi luwak to gatunek uprawiany w Azji południowo – wschodniej. Jednak, by dobrze opisać tę kawę, musimy wspomnieć także o pewnym zwierzęciu z rodziny łaszowatych. Tak, tak, to nie pomyłka. Skoro przywołana jest najdroższa kawa świata, warto dowiedzieć się czegoś na temat uroczego łaskuna muzanga.

Otóż zwierzę to wprost uwielbia dojrzałe owoce kawowca. Jednak jego organizm nie jest w stanie strawić ich w całości – jedynie miąższ. Nasiona zaś pozostają w swej pierwotnej formie. Ziarna po wstępnym nadtrawieniu i działaniu enzymów trawiennych zostają przez łaskuna wydalone. Co dalej się z nimi dzieje?

Następnie ziarna zostaną pieczołowicie umyte, a potem palone tradycyjnymi metodami. Warto wspomnieć, iż gdy przejdą one przez układ pokarmowy uroczego łaskuna, tracą goryczkę, zyskując jednocześnie bardzo łagodny, subtelny smak.

Kto zajmuje się pozyskiwaniem ziaren kawy kopi luwak? Jest to głównie ludność pochodząca z indonezyjskich wysp (takich, jak chociażby Sumatra, Celebes, Jawa) oraz z Wietnamu i Filipin.

Warto wiedzieć, iż na rynku pojawiło się sporo podróbek najdroższej kawy świata. Zawartość ziaren wydalonych przez łaskuna muzanga wynosi w nich jednak zwykle około 50 %.

Niektórzy zaczęli hodować zwierzątko w zamknięciu, dając mu do jedzenia jedynie owoce kawowca. Jednak jakość tak powstałej kawy pozostawia wiele do życzenia – łaskunowi bowiem brakuje wówczas zróżnicowanej diety, przez co trawienie nie odbywa się tak, jak w warunkach naturalnych.

Na zakup najdroższej kawy świata nie każdy z nas może sobie pozwolić, to pewne. Każdy smakosz chciałby jednak przynajmniej raz w życiu jej spróbować, by móc wyrobić sobie opinię. Niektórzy zachwycają się delikatnym smakiem i aromatem kawy kopi luwak. Inni zaś twierdzą, iż nie jest warta aż tak wysokiej ceny.

Cóż – pozostaje jedynie samemu przekonać się, czy najdroższa kawa świata to dla nas rzeczywiście przysmak.

    1 Komentarz

  1. Gdzie w Warszawie można wypić kopi luwak?

    Maxgos

    16 marca 2019

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.